7.8 Milyonu Sigortasız

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) verilerine göre; Türkiye’deki tüm konutların sigortalılık oranı yüzde 55.7. Bir başka deyişle 17.7 milyon konuttan 7.8 milyonunun [altaysigortasincan] sigortası yok.

1999’daki acı tecrübenin de etkisiyle en çok [altaysigortasincan]sigortalı konut sayısı 4 milyon 49 ile Marmara Bölgesi’nde.

Bu bölgede sigortalılık oranı yüzde 67.3. Marmara’yı Ege ve İç Anadolu takip ediyor. Doğu, sigortalı konut sayısının en az olduğu bölge ve 100 konuttan sadece 45-46’sı sigortalı.

Güvenceye Almak Gerekiyor

Deprem Türkiye’nin gerçeği. Tüm riskleri cüzi miktarda primlerle sigorta kapsamına almak, olası mağduriyetleri en aza indirir.

Deprem kuşağında yer alan İzmir’de 1 milyon 120 bin 220 konutun 636 bin 216’sı sigortalı. Sigortalılık oranı da yüzde 56.8 civarında. Buna karşılık 484 bin konut güvencesiz.

Riskli Bina Nasıl Anlaşılır?

— 2000 yılından önce yapılmış bir binanın riskli olma ihtimali yüksek,

— Hazır beton kullanılmamışsa,

— Beton dayanımı C10 ve daha azsa,

— Bodrum katında rutubet; kolon, kiriş demirlerde paslanma varsa,

— Kolon ve kirişlerde çatlaklar varsa,

— Taşıyıcı kolon ve kirişler kesilmişse binanız riskli olabilir.

DASK Neden Yaptırılır?

Sincan DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar. Binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altına alınır.

Neler Teminat Kapsamına Alınıyor?

— Temeller

— Ana duvarlar

— Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar

— Bahçe duvarları

— İstinat duvarları

— Tavan ve tabanlar

— Merdivenler

— Asansörler

— Sahanlıklar

— Koridorlar

— Çatılar

— Bacalar

— Yapının yukarıdakilerle benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümleri.

Zarar Durumunda Ne Kadar Öder?

DASK, her yıl inşaat maliyetlerindeki artışa göre belirlediği azami bir tutarda teminat sağlıyor. DASK tarafından verilen azami teminat tutarı 240 bin lira.

DASK Maliyeti Ne Kadar?

7 risk grubu ve 2 farklı yapı tarzına göre belirlenmiş 14 prim tarife fiyatı bulunuyor. 100 metrekarelik evlerde bu tutar 37 lira ila 324 lira arasında değişiyor.

Örneğin Seferihisar’da 2000 yılı sonrası yapılan 100 metrekarelik 4-7 kat arasında bulunan bir betonarme binanın sigorta prim bedeli 266.5 lira.

Etiketler: , , , , , ,